Práce študentov 2. semestra ŠTC 2023 – IoT riešenie pre bezpečnosť v motoršporte

V rámci 2. semestra ŠTC 2023 sa študenti mohli zamerať na IoT alebo programovanie. Jedným zo študentov, ktorý si vybral IoT, bol Tomáš Bujňák, ktorý vytvoril cloudové riešenie pre zvýšenie bezpečnosti v motoršporte pomocou programovacieho jazyka Python a Power BI. 

Jedná sa o spojenie rôznych situácií na pretekárskej trati, ako napríklad zelená vlajka, žltá vlajka, výjazd bezpečnostného vozidla a ďalšie. Zobrazenie v Power BI poskytuje najpotrebnejšie informácie pre pretekárov a inžinierov za boxovým múrom. Pretekár má teda rýchly prístup k dôležitým informáciám pre zvýšenie bezpečnosti, napríklad v prípade nehody dostane okamžite informáciu, v ktorej zákrute, na ktorej strane a k akému typu nehody došlo. Tieto informácie pomáhajú pretekárovi rýchlejšie zareagovať na vzniknuté situácie. Inžinieri majú prístup k väčšiemu množstvu dát pre analýzu a aj pre sprostredkovanie informácií pretekárovi, ktoré by ho v kokpite zbytočne rozptyľovali. 

Samotné IoT zariadenie taktiež dokáže simulovať haváriu, pričom simulované hodnoty životných funkcií pretekára a silu preťaženia, ku ktorej pri nehode došlo, okamžite posiela tímu medikov a inžinierom. Výhodou tohto riešenia nie je len úspora času a zvýšenie bezpečnosti, ale aj fakt, že takéto fyzické zariadenie by mohlo byť dostupné aj pre nižšie závodné série. 

Ak sa ti článok páčil, určite budeme radi za jeho zdieľanie

LinkedIn
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujať

Bezpečnosť
Peter Lehocký

#3 Bezpečnosť na internete: Všeobecne platné tipy a rady

V prechádzajúcich dvoch článkoch sme si predstavili bezpečnostné hrozby a podvody, ktoré na vás čakajú na internete. V dnešnom článku si predstavíme opatrenia, ktorými takéto hrozby minimalizujete, situácie, v ktorých sú vaše citlivé dáta v najväčšom nebezpečenstve, a tiež to ako po sebe na internete zanechávať čo najmenej stôp. Opatrení,

Čítať ďalej >
IoT
Tomáš Zajíc

Práce študentov 2. semestra ŠTC 2023 – Snímač v simulovanom prostredí Raspberry Pi

V druhom semestri programu ŠTC Microsoft sa naši študenti mohli venovať IoT alebo programovaniu. Martina Inkábová je ďalšou z tých, ktorí sa vydali práve cestou IoT. Náplňou jej výstupného projektu bolo vytvoriť snímač v simulovanom priestore Raspberry Pi kontrolujúci teplotu a vlhkosť v miestnosti – podstatné faktory pre komfort a zdravie ľudí. Napriek tomu,

Čítať ďalej >

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pokračovaním v prehliadaní blogu súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac sa o nich môžete dozvedieť na podstránke Zásady ochrany osobných údajov.
Pokračovaním v prehliadaní blogu súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac sa o nich môžete dozvedieť na podstránke Zásady ochrany osobných údajov.