Azure Cenová kalkulačka

Pre tých, ktorí majú radi prehľad v cenách, alebo jednoducho potrebujú vedieť, koľko za službu v Microsoft Azure zaplatia je tu prepracovaný nástroj – Microsoft Azure Pricing Calculator. Cenová kalkulačka je program, v ktorom sa môžete vyhrať, nastaviť si rôzne parametre služby a zisťovať, ako sa na základe daných parametrov vyvíja cena. V závislosti od toho, čo všetko potrebujete a kedy to potrebujete, Vám Azure Pricing Calculator vypočíta konečnú cenu.

Azure Pricing: Cenové plány

Cenovú kalkulačku nájdete online na tomto odkaze. Dostanete sa do hlavného menu, kde si vyberiete, pre akú službu potrebujete vypočítať cenu.

Parametre nastavovania sa môžu líšiť v závislosti na tom, akú službu si vyberiete. My sa dneska pozrieme na tú najpoužívanejšiu službu, ktorou je virtuálny počítač.

Pri pohľade na menu vidíte nasledovné špecifikácie:

 1. Región – je to serverové centrum, kde sa vaša služba bude nachádzať. Odporúčame voliť región najbližšie ku Vám. Ceny za službu sa môžu líšiť podľa regiónov. Nie všade sú rovnaké náklady na prevádzku serverového centra rovnaké, preto aj vaša služba nebude stáť všade rovnako.
 2. Operačný systém – niektoré operačné systémy vyžadujú licenciu, za ktorú si musíte zaplatiť. Samozrejme, viete použiť aj vlastnú licenciu a tým ušetriť nemalé náklady. Viac o tomto v bode 8.
 3. Typ – ak potrebujete ešte v počítači predinštalované aj iné služby a programy, než len samotný operačný systém, tu si ich môžete zvoliť a zahrnúť ich licencie do cenovej kalkulácie.
 4. Stupeň (Tier) – tu si vyberiete dôležitosť Vášho počítača. V závislosti na tom, ako ho potrebujete využívať, viete ušetriť nejaké peniaze oproti štandardnému nastaveniu
 5. Rada (Instance Series) – pri tejto možnosti si vyberáte z rôznych skupín hardvérového vybavenia počítača. V závislosti na tom, či potrebujete počítač na ukladanie dát, multitasking, hranie alebo renderovanie videa.
 6. Inštancia (Instance) – tu si už priamo vyberiete, aký veľký úložný priestor, koľko RAM a jadier procesora potrebujete
 7. Výpočet (Compute) – tú si vyberiete spôsob platenia. Pri určitých predplatných viete ušetriť. Viac sa dozviete v samostatnom článku venovanom týmto predplatným.
 8. OS – tu si viete zaškrtnúť, že vlastníte licenciu na daný operačný systém a tak ušetriť náklady spojené s licenciou pre OS

Pevné disky

V ďalšej skupine s názvom „Managed Disks“ si viete nastaviť aký typ harddisku chcete použiť (HDD,SSD), akú má mať kapacitu a koľko ich potrebujete.

Ďalšie špecifikácie

Ak vás zaujíma aj cena ďalších konfigurácií, viete ich väčšinou nájsť v kalkulačke samostatne a dopočítať potom ku konečnej cene. Medzi tieto služby môže patriť napríklad:

 • Verejná IP adresa – v rámci služby máte zadarmo privátnu dynamickú IP adresu, ktorá slúži na pripojenie k internetu a komunikáciu s ostatnými Azure službami. Ak sa však chcete pripojiť k vášmu počítaču z vonka, tzn. mimo služby Microsoft Azure (napr. z Vášho osobného počítača)  budete potrebovať verejnú IP adresu. Nastaviť si ju väčšinou viete priamo pri vytváraní danej Azure služby, pre ktorú ju potrebujete. Jej cenovú kalkulačku nájdete tu.
 • Sieťová prevádzka – prvých 5GB prenesených v rámci zóny (skupina najbližších regiónov) je zadarmo. Ak však túto hodnotu prekročíte, ďalšie dáta Vám budú účtované podľa cenníka.
 • Ďalšie disky – ak potrebujete viac diskov, rôznej konfigurácie, oplatí sa Vám na to použiť samostatnú kalkulačku na disky ako službu. Jej cenovú ponuku nájdete tu.

Dúfame, že po tomto sa budete vedieť lepšie zorientovať v cenovej ponuke Microsoft Azure a taktiež zistíte koľko vás, ktorá ponuka bude stáť. V prípade, že hľadáte ešte nejaké tipy na ušetrenie nákladov a konečný výpočet ceny, môžete využiť tento návod v anglickom jazyku.

Ak sa ti článok páčil, určite budeme radi za jeho zdieľanie

LinkedIn
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujať

Power Platform
Tomáš Hubina

Práce študentov ŠTC 2023 – Power Platform

Dnes vám z dielne našich šikovných študentov prinášame až dve zaujímavé práce. Reč bude o Power Platform – rad užitočných Microsoft 365 aplikácií ponúkajúci riešenia pre automatizáciu procesov, vizualizáciu dát, vývoj aplikácií či tvorbu webstránok. Študenti Tomáš Bujňák, Gabriel Legath, Adam Soták a Tomáš Ukropec si pripravili príručku so zameraním na aplikáciu

Čítať ďalej >
Microsoft 365
Tomáš Hubina

Práce študentov ŠTC 2023 – Microsoft 365 Aplikácie

Ako ste si v našom minulom príspevku všimli, Študentské Trénerské Centrum Microsoft je rozvojový program primárne pre študentov stredných škôl na Slovensku. V rámci neho sa študenti nielen vzdelávajú v rôznych oblastiach a technológiách, ale zároveň zo získaných skúseností ďalej budujú vzdelávacie materiály pre vás všetkých! Dnes vám naši študenti Adam Soták,

Čítať ďalej >
Power Platform
Zuzana Molčanová

Metodická príručka pre vyučovanie Power Platformy

Rada by som vám v tomto článku predstavila absolventskú prácu študenta Samuela Sedlačka, ktorý v júni 2023 úspešne ukončil rozvojový program pre stredoškolských študentov s názvom Študentské Trénerské Centrum Microsoft. V treťom trimestri tohto programu sa študenti venujú svojej absolventskej práci, ktorá má byť nielen teoretická, ale aj praktická a na záver ju

Čítať ďalej >

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

V aktuálnej chvíli ešte prebieha proces migrácie článkov a nie všetok obsah musí byť dostupný. Ďakujeme za pochopenie.

Pokračovaním v prehliadaní blogu súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac sa o nich môžete dozvedieť na podstránke Zásady ochrany osobných údajov.
Pokračovaním v prehliadaní blogu súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac sa o nich môžete dozvedieť na podstránke Zásady ochrany osobných údajov.